Zastosowanie gzymsów dawniej i obecnie.

Moda na różne formy architektoniczne jest cechą wielu architektur. Wśród nich znajduje się również architektura Polska. Dawniej gzymsy mogliśmy zobaczyć jedynie w pałacach.
W domach jednorodzinnych próbowano zastąpić eleganckie, dekoracyjne gzymsy wypuszczeniem np. kilku cegiełek poza lico ściany co można nazwać swojego rodzaju gzymsem. Wspomniane wypuszczenie cegiełek stosowane było zarówno na środku dużych ścian jak i pod rynną - co stanowiło jej podporę oraz podporę dachu.

Dzisiaj "cegiełkowe" gzymsy ustępują miejsca nowoczesnym i eleganckim gzymsom styropianowym.

Dzieje się to z kilku powodów. Jednym z nich jest niska cena gzymsów styropianowych oraz prostota w sposobie ich montażu. Dawniej wykonanie gzymsów wymagało ciężkiej i mozolnej pracy, której wyniki o wiele różnią się od dzisiejszych gzymsów. Obecnie gzymsy produkowane są z twardego styropianu, który następnie pokrywany jest specjalistycznymi powłokami tynkarskimi. Powłoki te są odporne na różne warunki atmosferyczne. Ponadto produkowane w dzisiejszych czasach gzymsy są wycinane - a nie jak kiedyś modelowane, dzięki czemu dzisiaj mamy pewność że elementy z których będzie się składał gzyms będą praktycznie idealnie do siebie podobne przez co gzyms na elewacji będzie wyglądał wyśmienicie.


Zwracając uwagę na kształty gzymsów można zauważyć tendencję do stosowania coraz to szerszych gzymsów niż to miało miejsce kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Dawne gzymsy były wąskie i jak wspomniałem wcześniej znajdowały się zazwyczaj pod dachem stanowiąc jego podporę. Disiaj gzymsy stanowią nieodłączny element wielu elewacji i to nie z konieczności podtrzymywania dachu, lecz z powodu genialnego efektu wizualnego jaki wprowadzają.

Unknown